Zarządzenie nr 2/20/21
Dyrektora Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Bereście z dnia 24 sierpnia 2020 r.
w sprawie sposobu realizacji zadań Gminnego Przedszkola Bereściańskie Smyki w Bereście w czasie epidemii.
Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz.910) zarządzam, co następuje:
§ 1.
Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Gminnego Przedszkola Bereściańskie Smyki w Bereście zwanego dalej „przedszkolem”, w roku szkolnym 2020/2021 na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. zwanych dalej „wytycznymi”.
§ 2.
Zadania administracyjne przedszkola
- Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora, rady pedagogicznej, rady rodziców należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres spberest@op.pl, kontaktować się telefonicznie pod numer 18 471 17 93 lub bezpośrednio po telefonicznym uzgodnieniu sprawy, czasu i miejsca załatwienia jej w szkole/przedszkolu.
- Rodzice i interesanci kontaktują się z dyrektorem zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail na adres spberest@op.pl lub telefonicznie pod numerem 18 471 17 93, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia telefonicznie terminu spotkania.
- Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie w poniedziałki w godz. od 8:00 do 9:00
§ 3.
Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej
- W przedszkolu mogą przebywać osoby, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych.
- Na teren przedszkola poza dziećmi i pracownikami przedszkola mogą wchodzić wyłącznie rodzice i opiekunowie dzieci oraz osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione w sekretariacie szkoły lub z wychowawcą grupy, zachowując zasady: 1 opiekun z dzieckiem; dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m; dystansu od pracowników przedszkola min. 1,5 m; opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W strefie żółtej i czerwonej każdemu wchodzącemu do placówki będzie mierzona temperatura termometrem bezdotykowym, który dezynfekowany będzie po użyciu w danej grupie.
- Przy wejściu do budynku przedszkola znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku przedszkola korzystają z płynu do dezynfekcji rąk.
- Przy wejściu do przedszkola oraz na stronie internetowej przedszkola www.szkolaberest.edu.pl dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, numery telefonów instytucji z którymi należy się kontaktować, a także wytyczne sanitarne dotyczące przedszkola oraz komunikaty dotyczące organizacji pracy przedszkola w czasie epidemii.
- Organizacja pracy w przedszkolu będzie dotyczyła różnych godzin rozpoczynania zajęć w poszczególnych grupach: o godz. 7:00, o godz. 7:30 oraz o godz. 8:00 w salach przeznaczonych dla poszczególnych grup.
- Do budynku przedszkola dzieci będą wchodzić pojedynczo lub rodzeństwo.
- W czasie zajęć w grupach do dwóch razy, bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są ciągi komunikacyjne, klamki, umywalki, baterie łazienkowe, toalety.
- Przed spożywaniem posiłków, bezpiecznymi środkami dezynfekującymi wycierane są blaty stołów a dzieci obowiązkowo myją i dezynfekują ręce.
- W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
- W każdej sali zajęć znajduje się płyn do dezynfekowania rąk z instrukcją prawidłowego odkażania rąk.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali będą dezynfekowane. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą czyszczone lub dezynfekowane.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę.
- Po zakończeniu zajęć w przedszkolu, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują pracownicy obsługi.
- Dzieci będą korzystać z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola.
- Dziecko nie powinien zabierać ze sobą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów.
- Dzieci korzystają z szatni pojedynczo/z rodzeństwem w różnym czasie.
- Dziecko, u którego występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych jest izolowany w oddzielnej Sali, do czasu odebrania go przez rodziców/opiekunów.
- Wychowawcy grup sporządzają wykaz danych kontaktowych rodziców/opiekunów, którzy zapewniających szybką komunikację w przypadku zachorowania dziecka lub
w przypadku stwierdzenia zakażenia w przedszkolu. - W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami mogą być prowadzone w formie zdalnej.
§ 4.
Strefa rodzica
- Opiekunowie i osoby postronne zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz zachowania 1,5 m dystansu w stosunku do osób przebywających w tym otoczeniu.
- Każda osoba wchodząca do budynku przedszkola zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
- Na teren przedszkola może wejść tylko jeden opiekun dziecka w danej grupie.
§ 5.
Strefa dziecka
- Pomieszczenia, w których przebywają dzieci należą do strefy dziecka i są to sale lekcyjne.
- W pomieszczeniach należących do strefy dziecka poza dziećmi mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
- Nauczyciele w strefie dziecka nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Po wyjściu z szatni przed wejściem do sali lekcyjnej dzieci zobowiązane są dokładnie umyć ręce.
- Dzieci stosują ogóle zasady higieny: często myją ręce, ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikają dotykania oczu, ust i nosa.
- Wyposażenie sal zajęć dostosowane jest do wytycznych a dzieci maja przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
- Dzieci w czasie zajęć przebywają w wyznaczonych dla danej grupy pomieszczeniach.
- Nauczyciele ustalają z dziećmi szczegółowe zasady profilaktyki zakażeń odpowiednie do rodzaju prowadzonych zajęć.
- Pracownicy obsługi zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania dzieci wg wytycznych dla przedszkoli w części dotyczącej „higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń”, w tym w szczególności wietrzenia sal, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez dzieci bezpiecznymi środkami odkażającymi i dezynfekowania sanitariatów.
§ 6.
Strefa żywienia i stołówka
- Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia i oznaczone są napisem KUCHNIA.
- Pracownicy strefy żywienia nie mogą przebywać w strefie dziecka i strefie rodzica.
- Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży a dodatkowo procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, a także podwyższone standardy obróbki produktów żywnościowych, dezynfekcji opakowań produktów i higieny stanowisk pracy.
- Posiłki wydawane są wg harmonogramu zgodnie z którym, dzieci przebywają w tych samych zespołach jak podczas zajęć.
- Przed posiłkiem dzieci myją ręce.
- W miejscu spożywania posiłku dostępne są płyny dezynfekujące ręce i instrukcje dezynfekowania rąk.
- Wyznaczony pracownik obsługi podaje posiłki i odbiera naczynia, wyciera stoły i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.
§ 7.
Postanowienia końcowe
- Pracownik, u którego występują widoczne objawy infekcji dróg oddechowych nie jest dopuszczony do pracy.
- W przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19 u pracownika szkoły obowiązuje procedura działania zgodnie z wytycznymi.
- W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
Resent Comments