Szkoła Pamięta

Dnia 25 października 2019 roku w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się do kościoła oraz na cmentarz parafialny.
Akcja miała na celu odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, porządkowanie i odwiedzenie grobów osób zasłużonych dla społeczności lokalnej, sprzątanie grobów bezimiennych,opuszczonych.
Dzięki uprzejmości p. Zofii Krawczyk, uczniowie i nauczyciele mogli nie tylko podziwiać polichromię wewnątrz kościoła, zabytkowy ikonostas, odkryć zasady budowania cerkwi i jej układu (nawa. prezbiterium, babiniec). Mieli okazję poznać historię kościoła i mieszkańców Berestu (ludności łemkowskiej i polskiej).
Zobaczyli i usłyszeli historię słynącego łaskami obrazu Matki Boskiej Pokrownej przed którym modlił się Kazimierz Pułaski i dla którego przedstawiciele Solidarności ufundowali złotą koronę jako votum wdzięczności za łaski.
Następnie po prelekcji i zwiedzaniu kościoła uczniowie i opiekunowie udali się na cmentarz, gdzie w ciszy i spokoju oczyścili nagrobki, zapalili znicze i zmówili modlitwy w intencji osób zasłużonych dla Berestu, pracowników szkoły, uczniów, ludności łemkowskiej oraz innych spoczywających na cmentarzu, którzy swoim codziennym życiem także przyczyniali się do rozwoju Berestu.